Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Piątek 30 wrześniia 2011

piątek, 30 września 2011 12:54

                     

 

               Debata Gadzinowski - Palikot

 

 

 

 

          Zapraszam wszystkich chętnych na debatę 

                

                        " O przyszłości lewicy "

 

 

       pomiędzy Piotrem Gadzinowskim  a Januszem Palikotem

  

                do warszawskiegoi klubu " Hybrydy "

                

                w poniedziałek 3.10. 2011  o godzinie   15. 00

     

               

                       Moderatorem debaty będzie  Piotr Ikonowicz

                     

                      Patronat medialny portal  lewica.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Niedziela 24 września 2011

niedziela, 25 września 2011 14:11


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Poniedziałek 12 września 2011

poniedziałek, 12 września 2011 14:34

    

    Zastanawiające jak rzadko kandydujący do Sejmu i Senatu mówią o swoim przyszłym miejscu pracy. Nie chodzi mi o deklaracje co zamierzają tam robić, tu obietnic jest wiele, ale o nowe funkcje naszego parlamentu. Zwłaszcza po naszej wUniowstąpieniu.

                

                          Sejm

 

     W latach 1997 – 2005 Sejm był fabryką ustaw – chodziło wtedy o przystosowanie naszego systemu do norm Unii Europejskiej. Uchwalaliśmy w III i IV kadencji po ponad 700 ustaw, głównie nowelizacji istniejącego prawa.

Przyszły Sejm  będzie musiał „ jedynie”  uregulować kilka fundamentalnych zagadnień – reformę służby zdrowia, systemu emerytalnego, mediów publicznych. Ale przy dobrej organizacji pracy przyszli posłowie będą mieli sporo czasu wolnego.

  Dlatego Sejm RP powinien zmienić się w ośrodek długofalowego planowania rozwoju naszego kraju. Stworzyć strategie jego rozwoju w dłuższych, niż jedna kadencja, perspektywach. Nie tylko dlatego, że rząd PO zlikwidował instytucje planowania strategicznego i takie planowanie pozostawił je na barkach ministra Michała Boniego. Że premier Tusk ma w swej Kancelarii kilkunastu ministrów zajmujących się  pozytywnym kreowaniem jego wizerunku i tylko jednego Boniego od długofalowego myślenia. Sejm musi stać się takim centrum planowania strategicznego, bo fundamentalne reformy – np. systemu emerytalnego, obrony narodowej, służby zdrowia wymagają ponadpartyjnej zgody i współpracy.

Przy okazji warto się zastanowić czy nie wydłużyć kandencji  Sejmu RP do 5 lat. Podobnie jak kadencja prezydenta RP, jak Parlamentu Europejskiego. Wtedy każda następna rządząca koalicja będzie miała więcej czasu na reformy, straci też popularne alibi, że nie może reformować w czasie roku wyborczego.

 Przyszły Sejm musi też wzmocnić swe funkcje kontrolne. Posłowie powinni zamienić „ lexusy” na autobusy. Być bliżej Wyborców. Kontaktować się z nimi nie tylko w czasie kampanii wyborczej.

                           

                                Senat

 

       Senat RP należy zlikwidować. Jest niepotrzebny. Pełni obecnie funkcję spec Komisji Ustawodawczej. Poprawia, zwykle pod względem norm legislacyjnych i języka polskiego, to co poselska Izba Wyższa uchwaliła. Przyszły Sejm będzie miał więcej czasu na pracę legislacyjną –  toteż wszelkie poprawki „ senackie” może robić powołana w Sejmie silna merytorycznie Komisja Legislacyjna.

   Warto przypomnieć, że prezydent RP ma prawo ustawodawcze – czyli może inicjować ustawy taktycznie zablokowane przez sejmową większość. Ma też prawo weta, czyli może blokować oprotestowane przez społeczeństwo sejmowe ustawy. Prezydent dysponuje swoją Kancelarią, zapleczem eksperckim. Jego urząd też w praktyce dubluje niepotrzebny już Senat.

 Coraz częściej trafiają do Sejmu  obywatelskie projekty ustaw. One też potwierdzają tezę, że Senat jest niepotrzebny.

 

 

        Ciąg dalszy nastąpi.

 

      

    

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

wtorek, 20 marca 2018

Licznik odwiedzin:  1 284 329  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

BIOGRAFIA PIOTRA GADZINOWSKIEGO

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu ...

więcej...

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu wykonywał wyjątkowo podłe zawody: posła, publicysty, pomocnika redaktora naczelnego i pomocnika piekarza. W Sejmie RP zwanym obecnie „sanktuarium demokracji” przechował się przez 3 kadencje. Bywał na posiedzeniach Komisji Kultury, Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Łączności z Polakami za granicą W Sejmie RP, Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i Parlamencie Europejskim. Współtworzył ustawę o kinematografii. Oznaczono go orderem zasłużony kulturze „Gloria Artis”. Autorzył i współautorzył sześciu książkom publicystycznym i satyrycznym. Znający go dobrze uważają, że lepiej mówi niż wygląda i lepiej pisze niż mówi. Przeczytaj bloga, a będziesz zaskoczony.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1284329

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl