Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Sankcje skuteczne wobec Rosji

wtorek, 23 lutego 2010 9:54

 

   Tygodnik „ Wprost" napisał, a portal Wirtualna Polska wybił jako najważniejszą, sensacyjną wiadomość dnia 23 lutego 2010 roku.  Premier  Rosji Putin nie weźmie udziału w katolickiej mszy świętej podczas obchodów  rocznicy mordu katyńskiego.

   Taka skandaliczna  decyzja spowodowana jest , zdaniem tygodnika „ Wprost" , strachem ruskiego premiera.  Putin boi  się wysłuchać kazania polskiego księdza. Tak mówi anonimowy dyplomata polski dla powtarzającego taką niezwykle przenikliwą intelektualnie interpretacje redaktora tygodnika „ Wprost".

   Odmowa uczestnictwa ruskiego premiera w polskiej katolickiej mszy świętej jest rzeczywiście niezrozumiała dla każdego wykształconego, bywałego w świecie Polaka. Jak wszystkim wiadomo  Putin to żarliwy katolik jak każdy cywilizowany człowiek i to katolik regularnie praktykujący.  Jak każdy biały, cywilizowany człowiek Putin  mówi biegle po polsku. Gdyby jednak czegoś z  księżowskiego kazania nie zrozumiał, to też nie problem, bo organizatorzy zapewniali tłumaczenie całej imprezy  w aparaturze najwyższej jakości.

   Brak Putina na katolickiej mszy świętej jest rzeczywiście wydarzeniem niecodziennym i  dla milionów Polaków absolutnie niezrozumiałym. Wszyscy przecież pamiętamy klęczącego  premiera Berlusconiego na  mszach odprawianych z okazji jego wizyt w Polsce. Pamiętamy   jak Sarkozy i  Merkel w ministranckich komżach  służyli  do mszy z okazji europejskich szczytów, a  prezydent Obama  modlił się na Jasnej Górze z prezydentem Kaczyńskim. Pamiętamy królewską rodzinę Saudów klęcząca tam wraz z prezydentem Juszczenko.  I tylko ten Putin   nie chce posiedzieć sobie  godzinki na mszy,  chociaż na  mszy tak fajnie jest.

  Ale dzięki „ Wprost"  już wiemy  dlaczego tak nie chce.  Boi się słów polskiego księdza. Okazuje się, że  jeden polski ksiądz zdolny jest  pogonić premiera całego ruskiego imperium! 
   I tak mądry tygodnik „Wprost" pokazał całemu światu jakie sankcje wobec Rosji są skuteczne. 
Zamiast straszyć ruskich tarczą antyrakietową, bateriami „ Patriotów" , wystarczy kropnąć ich wodą święconą,  a potem nasza prawda już ich wyzwoli.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Powody

niedziela, 21 lutego 2010 17:24

Oto  tylko niektóre powody dla których  już warto głosować na Jerzego Szmajdzińskiego w wyborach prezydenckich :

x/ nie jest kandydatem PiS

x/ nie jest kandydatem dążącej do zmonopolizowania wszystkiego PO

x/  w ciągu ostatnich 20 lat nie zmienił barw partyjnych ani okręgu wyborczego

x/ potrafi efektywnie współpracować z ludźmi o różnych orientacjach politycznych 

x/  jest za parytetami na listach wyborczych i nie tylko

x/  jest przeciwko cenzurze w Internecie

x/  był  przeciwko całkowitemu zakazowi  palenia w miejscach publicznych

x/ nie postulował zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

x/ był lepiej ocenianym ministrem obrony narodowej niż Bronisław Komorowski

x/ nie ma na niego „ haków".

Jeśli znasz inne powody dla których należy na niego głosować - dodaj w komentarzach

Jeśli znasz powody aby na Szmajdzińskiego nie głosować - dodaj w komentarzach

Lista powodów za i przeciw będzie tu systematycznie uzupełniania i komentowana.

PS. Zapraszam na spotkanie ze mną w najbliższy piątek 26 lutego 2010 roku w Kielcach o godzinie 17.30 w Wojewódzkim Domu Kultury ul. Piotra Ściegiennego 2. Wstęp wolny dla wszystkich.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Jak Polak z Polakiem

niedziela, 14 lutego 2010 14:37

 

   Pani Andżelika Borys liderka nieuznawanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi ma szanse wejść do Euro - Nest , czyli zgromadzenia parlamentarnego łączącego Parlament Europejski  z parlamentami krajów Partnerstwa Wschodniego. Czyli Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu. W każdej z reprezentacji parlamentarnej tych krajów PE zarezerwował 10 miejsc dla parlamentarzystów tamtejszej władzy i opozycji. Ponieważ na Białorusi nie ma parlamentarnej opozycji, to w białoruskiej „ dziesiątce" zasiądą przedstawiciele opozycji pozaparlamentarnej: partii politycznych,  niezależnych od władz stowarzyszeń.

   Gdyby tak się stało, gdyby Andżelika Borys zasiadła w Euro Necie to powinna zrezygnować z kierowania Związkiem  Polaków na Białorusi. To dałoby szansę dla zakończenia wojny polsko -polsko - białoruskiej w tym związku.

   Podstawowym obowiązkiem Związku Polaków na Białorusi powinno być utrwalanie polskości żyjących na Białorusi Polaków.  Działalność  oświatowa, kulturalna,  nie stricte  polityczna. Takiej działalności na większą skalę ZPB kierowany przez Andżelikę Borys prowadzić nie może, bo zdeklarował się jako antyŁukaszenkowski. I  jako opozycyjny związek nękany jest  przez władze Białorusi  na wszelkie sposoby. W przeciwieństwie do lojalnego wobec władz drugiego odłamy ZPB kierowanego przez prezesa Stanisława Siemaszkę. W efekcie mamy na Białorusi dwa wrogie wobec siebie związki używające tej samej nazwy. Działalność związku kierowanego przez Andżelikę Borys paraliżowana jest przez władze białoruskie. Drugi ZPB , lojalny wobec władz białoruskich, też działać na większą skale nie może, bo nie jest uznawany przez Warszawę. Jego działacze bywają karani przez Warszawę bardziej surowymi sankcjami i większym bojkotem, niż prominenci reżimu Łukaszenki. Efektem walki dwóch ZPB jest narastająca obojętność, apatia  polskiej mniejszości na Bialorusi. Każdy totalitarny reżim życzyłby sobie takiej sytuacji.

 Reżim Łukaszenki jest niedemokratyczny, co do tego nikt nie ma wątpliwości, ale walczyć o demokrację na Białorusi powinny przede wszystkim organizacje o politycznym charakterze. Białoruskie. Nie organizacje zrzeszające mniejszości narodowe. Polskość opozycyjnego ZPB ułatwia reżimowi Łukaszenki walkę z jego działaczami. Łatwo oskarżyć ich o działanie na rzecz sąsiedniego państwa, wrogiego bloku militarnego NATO, a nawet „szeptanką" o niecne plany oderwania części Białorusi i przyłączenia jej do Polski. Łatwo oddzielić ich od reszty białoruskiej opozycji nie posiadającej tak silnego wsparcia placówek dyplomatycznych innych krajów UE,  zagranicznych mediów. Zresztą jak by się Polacy reagowali, gdyby to  Związek Niemców w Polsce wspierany przez władze w Berlinie  był aktywną anty PRLowską opozycją ?

Opozycja białoruska jest jeszcze słaba. Związek Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, dobrze zorganizowany i wspomagany z Polski, zawsze był opozycją  „zastępczą". Zwłaszcza kiedy liderzy białoruskiej opozycji siedzieli więzieniach a niezależne media zostały zduszone. Dziś reżim Łukaszenki karze za opozycyjność polityczną  przede wszystkim  sankcjami ekonomicznymi. Wynajduje wszelkie możliwe preteksty do uciążliwych aresztów dla opozycjonistów i nakładania na  nich rujnujących kar pieniężnych. Jednak więźniów politycznych dziś na Białorusi nie ma, a program Partnerstwa Wschodniego sprzyjać będzie tworzeniu się społeczeństwa obywatelskiego.  Zwłaszcza, że rosyjski gospodarczy kryzys zmusił reżim Łukaszenki do deklarowania woli współpracy z Unią Europejską. Ta niemożliwa jest bez zgody władz białoruskich na istnienie demokratycznej opozycji.

W Parlamencie Europejskim roi się od przeróżnych partii politycznych. Mogą one pośrednio wspierać bliskie im ideowo istniejące już  na Białorusi partie polityczne, stowarzyszenia na rzecz demokracji, społeczeństwa obywatelskiego. Albo wspierać warunki dla powstawanie nowych.

Doświadczenie organizacyjne , temperament polityczny Andżeliki Borys , a także jej współpracowników,  powinno być wykorzystane w działalności politycznej. Albo obywatelskiej w programie Partnerstwa Wschodniego. Już bez polskiego przymiotnika.

 Władze polskie zaś winny uczynić wszystko, aby doprowadzić do ponownego zjednoczenia  obu odłamów  Związku Polaków na Białorusi. Kierowanego przez nowych  działaczy nie uwikłanych w dotychczasowy konflikt. Skupiających się na działalności oświatowej i kulturalnej.   

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

wtorek, 20 marca 2018

Licznik odwiedzin:  1 284 319  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728

BIOGRAFIA PIOTRA GADZINOWSKIEGO

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu ...

więcej...

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu wykonywał wyjątkowo podłe zawody: posła, publicysty, pomocnika redaktora naczelnego i pomocnika piekarza. W Sejmie RP zwanym obecnie „sanktuarium demokracji” przechował się przez 3 kadencje. Bywał na posiedzeniach Komisji Kultury, Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Łączności z Polakami za granicą W Sejmie RP, Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i Parlamencie Europejskim. Współtworzył ustawę o kinematografii. Oznaczono go orderem zasłużony kulturze „Gloria Artis”. Autorzył i współautorzył sześciu książkom publicystycznym i satyrycznym. Znający go dobrze uważają, że lepiej mówi niż wygląda i lepiej pisze niż mówi. Przeczytaj bloga, a będziesz zaskoczony.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1284319

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl