Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

ZŁOTE ZIOBRY

poniedziałek, 28 stycznia 2008 10:07

  Nie pisałem,bo nie byłem. Nie byłem ,bo byłem w Chinach.Na chwilę ,bo z gronem przyjaciół próbujemy uruchomić wielki projekt unioeuropejskopolskochiński.Próbowałem wpisać się w Gulin , ale wpis nie wskoczył.Po drodze otarłem się o chińską zimę stulecia , ale szczęśliwie nie dopadła nas.

        W kraju marność zastałem, zwłaszcza na tle rozmachu chińskiego. Żal mi  Ziobry się zrobiło. Taki subtelny kolo , laleczkowaty ,a tyle wysiłku musiał włożyć w niszczenie laptopów. Mienia powierzonego. Kiedyś zapisywano na karteluszkach , na mankietach. Jakże łatwiej je było zjeść w chwilach oddawania władzy. Dziś laptopa ,  niczym jej insygnia , trzeba oddać. A przedtem wyczyścić jak kałacha  trepa.

       Kontrola w ABW ujawniła wytwórnię filmową powołaną tam za panowania PiSuaru.Grupa  najwrażliwszych estetycznie funkcjonariuszy  zapisywała codzienny trud Agencji. Dwa lata pracy i powstał niezły dorobek , nowa szkoła polska. Głównie w  kategorii tak zwanych filmów akcji. Pokazujących romantyzm porannych zatrzymywań. Podobno filmów jest tak wiele, że wystarczą na Pierwszy Festiwal Filmu Bezpieczniackiego.Główna nagroda- Złoty Ziobro.Pozostałe ocalałe Gwożdzie jego. 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MINISTERSTWO TELEWIZJI PUBLICZNEJ

środa, 23 stycznia 2008 11:52

   Platformiarze wzięli się za odPiSianie mediów publicznych. Robią to, jak na nich przystało,wyjątkowo nieudolnie, zatem wiele miesięcy upłynie zanim kierownictwa telewizji i radia publicznego wymienią. Przy okazji posłowie PiS pokąsali  Platformiarzy przypominając kiepski pobór podatku-abonamentu radiowo-telewizyjnego.Co grozi bankructwem radia publicznega ,bo ono w 90 procentach utrzymuje się z tego podatku.Telewizja publiczna tylko w 30 procentach,a resztę swych wydatków pokrywa z reklam.Przy okazji powróciły koncepcje prywatyzacji telewizji i radia publicznego,Najpierw częściowej, a potem resztkówek, które jako już nieatrakcyjne będą wypadały z rynku.

        Wszystkie spory o media publiczne nie wykraczają poza kłótnie personalne.Zmiany systemowe poza spór o to , kto będzie wybierał władze mediów publicznych. Spory nie uwzględniają rozwoju mediów elektronicznych, problemów edukacji, uczestnictwa w kulturze obywateli RP. Typowe spory na wczoraj.

       Jeśli wierzyć statystykom Eurosatu to  statystyczny obywatel RP

       do kina chodzi   rzadziej niż raz w roku

       do teatru, przynajmniej raz w roku, chadza 18 procent ogółu

       do opery 12 procent

       na koncerty 32 procent

       do muzeów i galerii 32 procent ( obawiam się, że wielu za galerie uznali centra handlowe )

       do bibliotek 37 procent

       przynajmniej jedną książkę czytało  w ostatnim roku 64 procent.

                To wyniki kiepskie, poniżej średniej UE. Ale jest jeden wskażnik ,jedyny, w którym wypadamy powyżej średniej unijnej.   To " Oglądanie programów kulturalnych w telewizji". Do tej czynności kulturalnej przyznaje się aż 81 procent Polaków.

      Badania pokazują to, co każdy widzi.Media publiczne, a przede wszystkim telewizja  jest największą, najpopularniejszą i najskuteczniejszą  instytucją kulturotwórczą. To media publiczne dostarczają twórcom widowni,bez której kultura usycha.

          Z obowiązku warto też przypomnieć,że w naszym kraju istnieje też Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego.Ma budżet  porównywalny z budżetem TVP SA, cały pochodzi z podatków. Ma elegancką  siedzibę i niewiele do roboty.Aktualnie zajmuje się ochroną zabytków i kreowaniem tzw.polityki historycznej. Nadzoruje  i utrzymuje też kilka teatrów,muzeów, bibiliotek, filharmonii. Pozostałe przejęły  już władze samorzadowe. Kinematografią zajmuje się osobna instytucja Polski Instytut Sztuki Filmowej. Literaturę powinien promować Instytut Ksiązki. Polskę za granicą promować  Instytut Mickiewicza.Dodatkowo jeszcze parę państwowych uczelni artystycznych ministerstwo nadzoruje , a także stypendia i nagrody funduje.

     Wszystkie działania ministerstwa mają sens jeśli propagują je miedia, zwłaszcza telewizja publiczna.Skoro tak jest to

          zlikwidujmy ministerstwo

                          a

          podnieśmy do rangi  instytucji kultury narodowej 

               TELEWIZJĘ PUBLICZNĄ

 

             Prezes telewizji,wybierany przez Sejm pełnilby funkcję quasi ministra kultury. Dysponowałby stałą dotacją budżetową, albo wpływami z specjalnego podatku ( rodzaj dzisiejszego abonamentu ) .Wtedy telewizja nie miałaby prawa do wpływów z reklam, albo takie prawo  ograniczone. Telewizja -ministerstwo kreowałaby politykę kulturalną i jednocześnie upowszechniala ją. Opiekowałaby się zabytkami i owe zabytki reklamowała. Fundowała stypendia i stypendystów lansowała . Finansowała Teatr Narodowy i  prezentowała jego spektakle.Utrzymuwała orkiestry, zespoły baletowe.

       Wiek XXI to czas mediów elektronicznych.Tradycyjne ministerstwo  kultury to anachronizm. Zbędna instytucja, bo sukces każdego  kulturalnego przedsięwzięcia  zależy  od tego, czy pokażą go na ekranie, czy nie.

       CZY  PODPISALIBYŚCIE  SIĘ  POD TAKĄ ZMIANĄ ? 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

I Ty wygrać możesz

poniedziałek, 21 stycznia 2008 11:37

   Organizatorzy konkursu  na bolga roku nakazują  mi przypomnieć.

               Jeśli chcesz zagłosować na blog Gadzinowskiego to wyslij SMS na numer 71222 i podaj numer bloga,czyli C00150.Koszt SMSa to 1,20 złotego brutto. Dochód z konkursu zasili  krakowski Ośrodek Szkoleniowo-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Wśród SMSowiczów rozlosowane będzie 10  ajpodów przecudnej urody i niezłej jakości. Głosujcie,a nagoda na ziemi, lub w niebie,Was nie minie.

   Aha,jeszcze jedno, na jeden blog można głosować tylko jeden raz,ale można głosować na wiele blogów.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

wtorek, 20 marca 2018

Licznik odwiedzin:  1 284 323  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

BIOGRAFIA PIOTRA GADZINOWSKIEGO

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu ...

więcej...

Piotr Gadzinowski urodził się w św. mieście Częstochowie w rodzinie piekarza, drobnego kapitalisty. Za chlebem wyjechał do Warszawy, tam zbolszewizował się i pozostał na emigracji zarobkowej. W życiu wykonywał wyjątkowo podłe zawody: posła, publicysty, pomocnika redaktora naczelnego i pomocnika piekarza. W Sejmie RP zwanym obecnie „sanktuarium demokracji” przechował się przez 3 kadencje. Bywał na posiedzeniach Komisji Kultury, Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Łączności z Polakami za granicą W Sejmie RP, Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i Parlamencie Europejskim. Współtworzył ustawę o kinematografii. Oznaczono go orderem zasłużony kulturze „Gloria Artis”. Autorzył i współautorzył sześciu książkom publicystycznym i satyrycznym. Znający go dobrze uważają, że lepiej mówi niż wygląda i lepiej pisze niż mówi. Przeczytaj bloga, a będziesz zaskoczony.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1284323

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl